Informacje przydatne dla Pacjenta

Bóle kręgosłupa - odcinka szyjnego, odcinka lędźwiowego.Ich najczęstszą przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe części kostnych kręgosłupa, wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz ucisk na nerwy powodujący tzw. neuropatię. Spowodowany jest często jego przeciążeniem przez osoby prowadzące np. siedzący tryb życia. Bóle mają różny charakter: ostry, tępy, gniotący, rozdzierający, piekący.

Ból pleców - odcinek piersiowy. Ból lokalizuje się często między łopatkami i może promieniować wzdłuż kręgosłupa w górę i w dół.

Rwa kulszowa, rwa udowa - silny ból promieniujący do nogi przez pośladek, udo do łydki i stopy. Najczęstszą przyczyną jest ucisk na korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa. Ucisk ten często jest spowodowany przez zmiany zwyrodnieniowe kręgów oraz przepuklinę krążka międzykręgowego ( tzw. wypadnięty dysk ).

Rwa barkowa - silny ból promieniujący z części szyjnej kręgosłupa często aż do dłoni poprzez bark, ramię i przedramię. Często towarzyszy temu drętwienie ręki oraz ograniczenie jej ruchomości i zaburzenie czucia temperatury.

Neuralgia twarzy - silny napadowy ból twarzy, "jak błyskawica", języka. Często wyzwalany przez połykanie, jedzenie, żucie.

Ból nowotworowy - przyczyną bólu jest choroba nowotworowa, rak. Nowotwór uciska na nerwy, sploty nerwowe i powoduje uporczywy ból. Do jego uśmierzenia często nie wystarczają ogólnodostępne leki p/bólowe.